نهج البلاغه کلمات قصار حکمت شماره ۲۳۰ متن عربی با ترجمه فارسی (شرح ابن میثم)نعمت

شرح ابن‏ میثم

۲۳۰- و قال علیه السّلام: إِنَّ لِلَّهِ فِی کُلِّ نِعْمَهٍ حَقّاً- فَمَنْ أَدَّاهُ زَادَهُ مِنْهَا-وَ مَنْ قَصَّرَ فِیهِ خَاطَرَ بِزَوَالِ نِعْمَتِهِ

المعنى

حقّ اللّه فی النعمه شکرها الواجب، و أمّا استلزام أدائه للمزید منها و کون التقصیر مظنّه زوالها فلقوله تعالى لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ«» الآیه. و رغّب فی الشکر و نفّر عن الکفران بذکر کون ذلک حقّا للّه. و قد مرّ بیانه مرارا.

مطابق با حکمت ۲۴۴ نسخه صبحی صالح

ترجمه فارسی شرح ابن‏ میثم

۲۳۰- امام (ع) فرمود: إِنَّ لِلَّهِ فِی کُلِّ نِعْمَهٍ حَقّاً- فَمَنْ أَدَّاهُ زَادَهُ مِنْهَا- وَ مَنْ قَصَّرَ فِیهِ خَاطَرَ بِزَوَالِ نِعْمَتِهِ

ترجمه

«خداوند را در هر نعمتى حقّى است، پس هر کس حق خدا را به جا آورد، خداوند از آن نعمت او را فراوان دهد، و هر که در آن کوتاهى کند، خداوند آن نعمت را در خطر نابودى قرار دهد.»

شرح

حق خدا در نعمت، سپاسگزارى است که واجب و لازم است، و امّا شکرنعمت باعث فزونى، و کوتاهى در شکرگزارى باعث از دست دادن نعمت مى‏گردد به دلیل آیه مبارکه وَ إِذْ تَأَذَّنَ….
امام (ع) وادار به سپاسگزارى کرده، و از ناسپاسى برحذر داشته است، با یادآورى این جهت که قضاى الهى بر این جارى است. و توضیح این مطلب چندین بار قبلا انجام گرفته است.

ترجمه‏ شرح‏ نهج‏ البلاغه(ابن‏ میثم)، ج۵ // قربانعلی  محمدی مقدم-علی اصغرنوایی یحیی زاده

بازدیدها: ۲۹

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.