نهج البلاغه کلمات قصار حکمت شماره ۱۳۲ متن عربی با ترجمه فارسی (شرح ابن میثم)نماز وروزه

شرح ابن‏ میثم

۱۳۲- و قال علیه السّلام: کَمْ مِنْ صَائِمٍ لَیْسَ لَهُ مِنْ صِیَامِهِ إِلَّا الْجُوعُ وَ الظَّمَأُ- وَ کَمْ مِنْ قَائِمٍ لَیْسَ لَهُ مِنْ قِیَامِهِ إِلَّا السَّهَرُ وَ الْعَنَاءُ- حَبَّذَا نَوْمُ الْأَکْیَاسِ وَ إِفْطَارُهُمْ

المعنى

أراد بذلک من أخلّ بشرط من شرائط صیامه و قیامه و لم یأت على وجه الإجزاء، و أعظم شرط لهما توجّههما إلى المعبود الحقّ عزّ سلطانه، و کثره خلل العباده و فسادها من کثیر من الخلق إنّما یکون للجهل بهذا الشرط. و کنّى بالقیام عن الصلاه. و إنّما مدح نوم الأکیاس لأنّ الکیّس هو الّذی یستعمل ذکاه و فطنته فی طرق الخیر و على الوجه المرضىّ للشارع و یضع کلّ شی‏ء موضعه. و من کان کذلک کان نومه و إفطاره و جمیع تصرّفاته فی عباداته موضعه موضعها من رضاء اللّه و محبّته.

مطابق با حکمت ۱۴۵ نسخه صبحی صالح

ترجمه فارسی شرح ابن‏ میثم

۱۳۲- امام (ع) فرمود: کَمْ مِنْ صَائِمٍ لَیْسَ لَهُ مِنْ صِیَامِهِ إِلَّا الْجُوعُ وَ الظَّمَأُ- وَ کَمْ مِنْ قَائِمٍ لَیْسَ لَهُ مِنْ قِیَامِهِ إِلَّا السَّهَرُ وَ الْعَنَاءُ- حَبَّذَا نَوْمُ الْأَکْیَاسِ وَ إِفْطَارُهُمْ

ترجمه

«بسا روزه‏ دارى که از روزه داشتن جز گرسنگى و تشنگى بهره‏ اى ندارد. و بسا نمازگزارى که از نمازش جز بیدارى و رنج فایده ‏اى نمى ‏برد. خوشا بر خواب زیرکان و روزه باز کردن ایشان».

شرح

مقصود امام (ع) آن است که اگر کسى به شرطى از شرایط نماز و روزه خود صدمه بزند و به صورت صحیح انجام ندهد، از نماز و روزه‏اش بهره ‏اى نخواهد برد. و بزرگترین شرط روزه و نماز توجه به معبود است، و نواقص زیاد عبادت و نادرستى آنها در بیشتر مردم از باب ناآگاهى به شرایط است.

امام (ع) قیام را کنایه از نماز آورده است. و این که خواب زیرکان را ستوده است به خاطر آن است که آدم زیرک، هوش و زیرکى خود را در راه خیر و به طریق‏ رضاى شارع به کار مى‏ گیرد و هر چیزى را در جاى خود به کار مى‏ برد. و هر کس این طور باشد. خواب و افطارش و تمام دخل و تصرف در عباداتش را در جاى خود، یعنى در جهت رضا و محبّت خدا به کار مى ‏برد.

ترجمه‏ شرح‏ نهج‏ البلاغه(ابن‏ میثم)، ج۵ // قربانعلی  محمدی مقدم-علی اصغرنوایی یحیی زاده

 

بازدیدها: ۴۸

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.