نهج البلاغه کلمات قصار حکمت شماره 255 متن عربی با ترجمه فارسی (شرح ابن ابی الحدید)

حکمت 258 صبحی صالح

258-وَ قَالَ ( عليه‏السلام  )إِذَا أَمْلَقْتُمْ فَتَاجِرُوا اللَّهَ بِالصَّدَقَةِ

حکمت 255 شرح ابن ‏أبي ‏الحديد ج 19

255: إِذَا أَمْلَقْتُمْ فَتَاجِرُوا اللَّهَ بِالصَّدَقَةِ قد تقدم القول في الصدقة- . و قالت الحكماء-  أفضل العبادات الصدقة لأن نفعها يتعدى-  و نفع الصلاة و الصوم لا يتعدى- . وجاء في الأثر أن عليا ع-  عمل ليهودي في سقي نخل له-  في حياة رسول الله ص بمد من شعير-  فخبزه قرصا فلما هم أن يفطر عليه-  أتاه سائل يستطعم فدفعه إليه-  و بات طاويا و تاجر الله تعالى بتلك الصدقة-  فعد الناس هذه الفعلة من أعظم السخاء-  و عدوها أيضا من أعظم العبادة- . و قال بعض شعراء الشيعة يذكر إعادة الشمس عليه- 

و أحسن فيما قال-

جاد بالقرص و الطوى مل‏ء جنبيه
و عاف الطعام و هو سغوب‏

فأعاد القرص المنير عليه القرص‏
و المقرض الكرام كسوب‏

ترجمه فارسی شرح ابن‏ ابی الحدید

حكمت (255)

اذا املقتم فتاجروا الله بالصّدقة. «هرگاه درويش شويد با صدقه دادن با خداوند بازرگانى كنيد.» سخن درباره صدقه پيش از اين گذشت و حكيمان گفته ‏اند: بهترين عبادتها صدقه‏ دادن است كه سود آن به ديگران مى‏ رسد و حال آنكه نماز و روزه سودش به ديگران نمى‏ رسد. در خبر آمده است كه على عليه السّلام براى مردى يهودى به روزگار زندگى پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم مزدورى كرد و درختان خرماى او را آب داد و يك مد جو گرفت و از آن يك گرده نان ساخت و چون خواست با آن روزه بگشايد، درويشى پيش او آمد و از او خوراك خواست. على عليه السّلام آن گرده نان را به درويش داد و خود آن شب را گرسنه گذراند و با اين صدقه با خداوند بازرگانى كرد. مردم اين كار را از بزرگترين سخاوتها شمردند و هم از بزرگترين عبادات دانستند.

يكى از شاعران شيعه بازگشت قرص خورشيد را براى على عليه السّلام نتيجه اين بازرگانى او با خداوند دانسته و چه نيكو سروده است: على عليه السّلام در حالى كه گرسنه بود گرده نان خود را كه مايه پركردن شكم خويش‏ بود، بخشيد و قرص تابان خورشيد آن گرده نان را بر او برگرداند، آرى قرض دادن به افراد گرامى بسيار پر بهره است.

جلوه تاریخ در شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدیدجلد 8 //دکتر محمود مهدوى دامغانى

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.