نهج البلاغه کلمات قصار حکمت شماره ۱۹۶ متن عربی با ترجمه فارسی (شرح ابن ابی الحدید)

حکمت ۲۰۰ صبحی صالح

۲۰۰-وَ قَالَ ( علیه‏السلام  )وَ أُتِیَ بِجَانٍ وَ مَعَهُ غَوْغَاءُ فَقَالَ لَا مَرْحَباً بِوُجُوهٍ لَا تُرَى إِلَّا عِنْدَ کُلِّ سَوْأَهٍ

حکمت ۱۹۶ شرح ابن ‏أبی ‏الحدید ج ۱۹

۱۹۶: وَ قَالَ ع وَ قَدْ أُتِیَ بِجَانٍ وَ مَعَهُ غَوْغَاءُ فَقَالَ-  لَا مَرْحَباً بِوُجُوهٍ لَا تُرَى إِلَّا عِنْدَ کُلِّ سَوْأَهٍ أخذ هذا اللفظ المستعین بالله-  و قد أدخل علیه ابن أبی الشوارب القاضی-  و معه الشهود لیشهدوا علیه-  أنه قد خلع نفسه من الخلافه و بایع للمعتز بالله-  فقال لا مرحبا بهذه الوجوه التی لا ترى إلا یوم سوء- . و قال من مدح الغوغاء و العامه-  إن فی الحدیث المرفوع أن الله ینصر هذا الدین بقوم لا خلاق لهم- . و کان الأحنف یقول-  أکرموا سفهاءکم فإنهم یکفونکم النار و العار- .

و قال الشاعر-

و إنی لأستبقی امرأ السوء عده
لعدوه عریض من الناس جائب‏

أخاف کلاب الأبعدین و هرشها
إذا لم تجاوبها کلاب الأقارب‏

ترجمه فارسی شرح ابن‏ ابی الحدید

حکمت (۱۹۶)

و قال علیه السّلام و قد اتى بجان و معه غوغاء فقال: لا مرحبا بوجوه لا ترى الا عند کل سوأه. «جنایتکارى را پیش آن حضرت آوردند و گروهى از عوام همراهش بودند، فرمود: خوشامد مباد بر چهره ‏هایى که جز به هنگام شر دیده نمى‏ شود.»

این کلمه را مستعین بالله، که خود را از خلافت خلع و با المعتز بالله بیعت کرده، هم گرفته و به کار برده است و چون قاضى ابن ابى الشوارب را پیش او آوردند و گواهان همراهش بودند که گواهى دهند، گفت: خوشامد مباد بر این چهره‏ها که جز به روز بدى دیده نمى ‏شوند.

کسانى که عوام و فرومایگان را ستوده‏ اند، گفته‏ اند، در حدیث مرفوع نقل شده است که خداوند این دین را با گروهى یارى مى ‏دهد که ایشان را از اخلاق بهره‏اى نیست.

احنف مى‏ گفته است: سفلگان خود را گرامى بدارید که آنان شما را از ننگ و آتش کفایت مى‏ کنند.

شاعرى در این باره چنین سروده است: من شخص بد را براى مقابله با بدى گسترده‏اى که از سوى مردم فرا مى ‏رسد باقى مى‏ دارم، از سگهاى مردم بیگانه و پارس کردن آنان در صورتى که سگهاى نزدیکان پاسخ آنان را ندهند، بیم دارم.

جلوه تاریخ در شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدیدجلد ۸ //دکتر محمود مهدوى دامغانى

بازدیدها: ۲۱

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.