نهج البلاغه کلمات قصار حکمت شماره ۱ متن عربی با ترجمه فارسی (شرح ابن ابی الحدید)فتنه

شرح ابن ‏أبی ‏الحدید

۱: کُنْ فِی الْفِتْنَهِ کَابْنِ اللَّبُونِ- لَا ظَهْرٌ فَیُرْکَبَ وَ لَا ضَرْعٌ فَیُحْلَبَ ابن اللبون ولد الناقه الذکر- إذا استکمل السنه الثانیه و دخل فی الثالثه- و یقال للأنثى ابنه اللبون- و ذلک لأن أمهما فی الأغلب ترضع غیرهما- فتکون ذات لبن- و اللبون من الإبل و الشاه ذات اللبن- غزیره کانت أو بکیئه- فإذا أرادوا الغزیره قالوا لبنه- و یقال ابن لبون و ابن اللبون- منکرا أو معرفا- قال الشاعر

و ابن اللبون إذا ما لز فی قرن
لم یستطع صوله البزل القناعیس

و ابن اللبون لا یکون قد کمل و قوی ظهره على أن یرکب- و لیس بأنثى ذات ضرع فیحلب- و هو مطرح لا ینتفع به- . و أیام الفتنه هی أیام الخصومه- و الحرب بین رئیسین ضالین یدعوان کلاهما إلى ضلاله- کفتنه عبد الملک و ابن الزبیر- و فتنه مروان و الضحاک- و فتنه الحجاج و ابن الأشعث و نحو ذلک- فأما إذا کان أحدهما صاحب حق- فلیست أیام فتنه کالجمل و صفین و نحوهما- بل یجب الجهاد مع صاحب الحق و سل السیف- و النهی عن المنکر و بذل النفس فی إعزاز الدین- و إظهار الحق- .

قال ع أخمل نفسک أیام الفتنه- و کن ضعیفا مغمورا بین الناس لا تصلح لهم بنفسک و لا بمالک- و لا تنصر هؤلاء و هؤلاء- . و قوله فیرکب فیحلب منصوبان لأنهما جواب النفی- و فی الکلام محذوف تقدیره له و هو یستحق الرفع- لأنه خبر المبتدإ- مثل قولک لا إله إلا الله- تقدیره لنا أو فی الوجود

مطابق با حکمت ۱ نسخه صبحی صالح

ترجمه فارسی شرح ابن‏ ابی الحدید

حکمت (۱)

کن فى الفتنه کابن اللّبون، لا ظهر فیرکب و لا ضرع فیحلب. «به هنگام فتنه چون کره شتر دو ساله باش، نه پشتى که سوارش شوند و نه پستانى که بدوشندش.»

ابن ابى الحدید ضمن شرح یک صفحه‏ اى خود نکته بسیار مهمى را تذکر داده و گفته است مقصود از هنگام فتنه، هنگامه جنگ میان دو سالار گمراه است که هر دو به گمراهى فرا مى‏ خوانند. همچون هنگامه میان عبد الملک و ابن زبیر و هنگامه میان ضحاک و مروان و حجاج و ابن اشعث و نظایر آنها. ولى هر گاه یکى از دو طرف بر حق باشد، چون نبرد جمل و صفین، هنگام فتنه نخواهد بود بلکه جهاد و شمشیر کشیدن در رکاب آن کس که بر حق است واجب است و باید نهى از منکر کرد و در راه اظهار حق و اعزاز دین از بذل جان دریغ نکرد.

جلوه تاریخ در شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدیدجلد۸ //دکتر محمود مهدوى دامغانى

بازدیدها: ۱۱۰

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.